• چرخ بیتکستینگ ماهیگیری برای چه چیزی خوب است؟

چرخ بیتکستینگ برای رها کردن نخ ماهیگیری خود در یک منطقه شلوغ تر یا در یک نقطه خاص مانند بستر رودخانه بهترین است. بسته به کیفیت، به اندازه کافی قدرتمند است که به عنوان یک چرخ ماهیگیری دریایی حتی  استفاده شود.

 • چرا چرخ ماهیگیری بیتکستینگ بهتر از انواع چرخ های ماهیگیری چرخشی (کپوری) هستند؟

چرخ های بیتکستینگ ماهیگیری می‌توانند نخ های سنگین‌تری را تحمل کنند و در واقع اجازه می‌دهند تا قالب‌های بزرگتری نسبت به چرخ دنده‌های چرخان در محدوده اندازه‌ای مشابه داشته باشند. ماهیگیران باید  به طور منظم از نخ های در محدوده تست 6 کیلوگرم تا 10 کیلوگرم  استفاده می کنند. ماهیگیران حتی برای شکار خانواده های گربه ماهی از نخ های مقاوم و سنگین تری استفاده می کنند.

چرخ های ماهیگیری بیتکستینگ  برای ماهیگیران با تجربه تر بهترین است زیرا استفاده از آن به تمرین بیشتری نیاز دارد و می تواند مستعد گره خوردن باشد. 

 • چرا ماهیگیران چرخ های بیتکستینگ ماهیگیری را ترجیح می دهند؟

چون برای ماهیگیران فرصت های جذابی را فراهم می آورد تا مثلا  برای استفاده از "تکنیک های قدرت" بتوانند  با طعمه های سنگین تر مانند طعمه های مصنوعی تا 30 گرم تجربه  ماهیگیری در علف‌های هرز را ایجاد می کند تا در جایی که نیاز به طناب قوی دارید با استفاده از قدرت گشتاور بیشتر چرخ های بیتکستینگ و  نخ های ماهیگیری قوی صید  را بهتر مدیریت کنند.

 • آیا می توانم از چرخ های ماهیگیری بیتکستینگ  در آب شور استفاده کنم؟

چرخ های ماهیگیری بیتکستینگ هم در انواع آب شیرین و هم آب شور وجود دارند. در حالی که از نظر فنی می توان از هر یک برای ماهیگیری در آب شور استفاده کرد، اما باید از مارک ها و مدل هایی استفاده کنید که به طور خاص برای آب شور طراحی شده اند، زیرا معمولا دوام و مقاومت بسیار بهتری در برابر خوردگی دارند. البته پیشنهاد ما این است که حتما همیشه بعد از استفاده در آب های شور کلیه تجهیزات خود را با آب شیرین شستشو دهید تا عمر تجهیزات بالا تر برود. 

 • آیا یک مبتدی باید یک چرخ های ماهیگیری بیتکستینگبگیرد؟

باید در نظر داشت که هر ماهیگیر مبتدی که می خواهد به طور مداوم ماهی های بیشتری صید کند باید چرخ های ماهیگیری بیتکستینگ  را به یکی از ابزارهای کلیدی وسایل ماهیگیری خود تبدیل کند.

 • برای چرخ های ماهیگیری بیتکستینگ  از چه مدل نخ ماهیگیری استفاده باید کرد ؟ براید یا مونو ؟

اگر تازه شروع کرده اید، توصیه می کنیم یک رهبر اضافه کنید. از آنجایی که کشش نخ براید  صفر است ، فشار بیش از حد به ماهی در حین مبارزه و از دست دادن ماهی بسیار آسان است. اما با داشتن مزیت بی نظیر نداشتن حافظه در نخ های ماهیگیری شکار و لذت صید متفاوتی را شما تجربه می کنید. 

 • آیا ماهیگیری با طعمه مصنوعی سخت است؟

یادگیری نحوه پرتاب یک طعمه مصنوعی کار سختی نیست. فقط کمی تمرین می خواهد تا نکات ساده ای را در مورد نحوه صید با طعمه مصنوعی دریافت کنید، دریابید که چرا یک طعمه مصنوعی  برای برخی از تکنیک های ماهیگیری بسیار  بهتر است، و سپس سعی کنید به تنهایی ماهیگیری را با یک چرخ های ماهیگیری بیتکستینگ  امتحان کنید.

 • آیا استفاده کنندگان  از بیت کستینگ فقط راست دست هستند؟

در تکنیک بیت کستینگ ماهی گیر باید با شناسایی حفره های تجمع ماهی یا قلمرو حرکتی ماهی و پرتاب های دقیق و توانایی فریبشان ماهی را صید می نمایند ، پس توانایی پرتاب های دقیق لازمه ی این تکنیک ماهیگیری می باشد. یک اتفاق ساده اینجا رخ می دهد ، در این روش ماهیگیر با دست تخصصی خود چوب را گرفته و پرتاب را انجام می دهد ، با دست غیر تخصصی خود دستگیره چرخ ماهیگیری بیت کستینگ را گرفته و نخ را جمع آوری می کند. به طور متوسط 87% مردم دنیا راست دست هستند و چوب را با آن پرتاب می نمایند . برای همین نکته به نظر می آید که آنها چپ دست هستند. اما واقعیت برعکس تصور اولیه کسانی است که تا قبل از کار عملی با این چرخ ها فکر می کنند که چون دستگیرا را با دست چپ می گیرند پس استفاده کنندگان اکثرا چپ دست هستند. برای همین اصل است که عموما مدل های دستگیره چپ بیشترین ظرفیت تولید و بعضا تنها مدل های تولید شده توسط کمپانی ها هستند.

 • چرا من نمی توانم با چرخ بیتکستینگ  فاصله زیادی بیندازم؟

اکثرچرخ های  Baitcasters دارای یک کشش قابل تنظیم هستند که می تواند با توجه به مواردی مانند وزن طعمه  شما، حرکت نخ ماهیگیری ، شرایط باد و غیره تنظیم شود . بسته به نوع چرخی که دارید ، تنظیمات جمع کردن نخ ها را با احتمالاً یک دستگیره در هر طرف از بدنه چرخ ماهیگیری است.

 • فاصله پرتابهای  معمولی با چرخ های ماهیگیری کستینگ عموما چند متر  است؟

25 الی 35  متر پرتاب معمولی توسط این دسته از چرخ ها می باشد. به نظر متراژ زیادی نیست ، اما پرتاب های بلند دلیلی برای موفقیت در ماهیگیری نیست. اکثر ماهیگیران در روش کستینگ  به طور متوسط 25 تا 30 متر را بسته به شرایط رود و باد با تمرین به تبحر و تسلط بالایی در مهارت می رسند .

 • چگونه یک چرخ ماهیگیری بیت کستینگ کارآمد را انتخاب کنیم؟

در انتخاب چرخ های ماهیگیری بیت کستینگ  مناسب :

 1.  اولین قدمی که باید در نظر بگیریم ،  این است که نسبت های دنده مناسب را پیدا کنید .
 2. دومین قدم ،  بررسی عامل گشتاور که بر سرعت جمع آوری طعمه های مصنوعی  شما تأثیر می گذارد .
 3. سومین قدم ، اندازه و ظرفیت نخ گیری چرخ ماهیگیری بیت کستینگ .
 4. چهارمین قدم ، راحتی کلید کلاج و سهولت استفاده ی آن .
 • آیا می توانم از چرخ های ماهیگیری بیت کستینگ برای ماهی قزل آلا استفاده کنم؟

چرخ های ماهیگیری بیت کستینگ  آلومینیومی تا 110 متر  از یک نخ براید  شماره 1.0  را نگه می دارد. اگر به نخ ماهی ماهیگیری  تک رشته ای نازک تر بروید، می توانید تعداد متراژ ذخیره  را افزایش دهید. به طور کلی چرخ های ماهیگیری بیت کستینگ ساده هم  برای ماهی قزل آلا مناسب هستند و  قدرت، ظرفیت و سرعت کافی را دارند. 

 • چه نسبت دنده ای برای چرخ های ماهیگیری بیت کستینگ بهتر است؟

رایج ترین قرقره موجود در بازار دارای نسبت دنده 7.1:1 و 7.2:1  است. این به شما این امکان را می دهد که هم با حرکت سریع و هم آهسته کار کنید. با این حال، برای تکنیک ها و کاربردهای خاص، نسبت دنده بسیار بالا یا پایین اغلب بهترین کار را خواهد داشت.

 • شماره های روی چرخ های بیت کستینگ به طور مثال 8.0:1 به چه معناست؟

بیشترین سوال از ما درباره نسبت دنده یا ضریب گشتاور در چرخ های بیت کستینگ پرسیده می شود ، بهتر است با ذکر یک مثال برای شما عزیزان توضیح دهیم:

چرخ ماهیگیری بیت کستینگ  با نسبت دنده 7.5:1 توانایی این را دارد که 100 متر نخ ماهیگیری را بسیار سریعتر از چرخ های ماهیگیری بیت کستینگ با نسبت دنده 4.5:1 به اصطلاح جمع کند.  این اصل چیزی است که باعث می شود ماهیگیران بگویند 7.5:1 نسبت دنده بالایی است.  با این حال، در واقعیت، بالاتر نیست، فقط سرعت جمع آوری نخ بالاتری را داراست.

 • هر چند وقت یک بار باید چرخ های ماهیگیری بیت کستینگ  را روغن کاری کنید؟

علیرغم توصیه هایی که ممکن است برعکس دریافت کنید ، از روغن اسپری  wd- 40 یا وازلین برای روغن کاری قطعات چرخ بیت کستینگ خود استفاده نکنید. اینها برای بسیاری از چرخ ها خوب کار می کنند، اما برای چرخ های بیت کستینگ خوب نیستند. اکثر سازندگان توصیه می کنند که چرخ های ماهیگیری خود را حداقل به صورت ماهانه دوباره روغن کاری کنید .

 • از چه نوع نخ ماهیگیری برای چرخ های بیت کستینگ بهتر است استفاده کنیم ؟

تکنولوژی چرخ های ماهیگیری و قدرتی که در این تکنولوژی توسط چرخ ایجاد می شود به ماهیگیران امکان استفاده تا نخ های شماره 10 را هم می دهد. اما در نظر داشته باشید که نخ های نازکتر به شما تسلط بیشتری را می دهند.

 • از چه نوع چوب ماهیگیری برای چرخ های بیت کستینگ  استفاده کنیم؟

چوب های ماهیگیری بیت کستینگ  برای چرخ های بیت کستینگ با میله های روی چوب طراحی شده اند و برای این تکنیک خاص به صورت ویژه طراحی شده اند. انگشتی طراحی شده روی چوب شما را به دقیق ترین پرتاب ها نزدیک تر می کند.هرگونه استفاده و نشر با ذکر منبع بلامانع می باشد.
www.bamabest.ir
نویسنده و مترجم : (گروه بازرگانی عسگری)