اردک‌ماهی (نام علمی: Esox) سرده‌ای از ماهی‌هاست که مانند گونه‌های دیگر خانوادهٔ اردک‌ماهیان ماهی شکارچی و مهاجم است. سر او به شکل پوزه اردک پهن می‌شود و دارای یک دهان با تعداد زیادی دندان تیز می‌باشد. اردک‌ماهی در میان خزه‌های آب‌های تمیز محل زندگیش به دنبال شکار پرسه می‌زند و آماده حمله به هر موجود قابل خوردن مثل پرندگان در حال شنا در سطح آب است. 

اردک‌ماهی‌ها می‌توانند تا ماکزیمم طولی معادل ۱۸۳ سانتیمتر رشد نمایند و به حداکثر وزنی معادل ۳۵ کیلوگرم برسند. گزارش شده‌است که این ماهی می‌تواند به سن ۳۰ سالگی برسد. آنها شکلی کشیده و اژدر مانند با سری نوک تیز و دندان‌های برنده همانند اغلب ماهی‌های شکارچی دارند. رنگ آمیزی آنها خاکستری – سبز با خال‌ها یا لکه‌های آشکار است. اشکال روی بدن اردک‌ماهی همانند اثر انگشت می‌باشد و هر کدام با شکل‌ها و الگوهای متفاوت می‌باشند.

اردک‌ماهی از دامنه وسیعی از منابع غذایی تغذیه می‌کند. عمده شکارشان دیگر ماهی‌ها به انضمام انواع خودشان می‌باشد. شکار اصلیشان که همواره در دسترس می‌باشد ماهی کولمه یا Roach می‌باشد. همچنین آنها به شکار ماهیانی همچون سوف حاجی طرخان (Perch)، مارماهی‌ها و کپور ماهیان می‌پردازند. آنها ماهی‌هایی به اندازه یک سوم خودشان را می‌بلعند. اردک‌ماهی‌ها همخوار هستند (همانند ماهی سوف). تقریباً ۲۰ درصد جیره غذایشان را ماهی‌های کوچک‌تر از جنس خودشان تشکیل می‌دهد.

اردک ماهی در کجا دیده می شود :

این ماهی به صورت تجمعی زندگی نمی کند زیرا با برخورد با یک اردک ماهی هم سایز و درگیری با یکدیگر به هم آسیب جدی خواهند رساند و آن ماهی که کوچکتر باشد خورده خواهد شد. معمولا اردک ماهی فقط در زمان جفت یابی به صورت گروهی دیده می شود. اما در اوایل فصل جفت یابی مناطقی را مشاهده خواهید نمود که در آن ها اردک ماهی ها به صورت جفت جفت و در محدوده ای بالغ بر شش متر مربع محلی جهت انجام مراسم جفت یابی به خود اختصاص می دهند. در این مراسم ابتدا چند نر به دور ماده شروع به خود نمایی و پس از آن به جنگ با هم می پردازند و در هنگامی که اردک ماهی به سمت محل کوچ و سرانجام تخمریزی حرکت می کند و جهت تغذیه مناسب وارد دریا یا دریاچه های بسیار عمیق می شود و طی این مدت جفت خود را انتخاب می نماید و جنس نر نیز به نوبه خود جهت قدردانی از این انتخاب اولین شکار خود را تقدیم ماهی ماده می کند.

لذا اکثر اوقات ماهی نر به دام صیاد می افتد و این عشق بازی در بیشتر موجودات دیده شده است. اردک ماهی در اواخر فصل پائیز جفت یابی را تمام کرده و به مناطق عمیق جهت سپری نمودن زمستان مهاجرت می کند لذا به دلیل سرما و کمبود غذا اردک ماهی به یک دلیل به طعمه های ماهیگیران حمله نمی کند. برای خرید ماهی قزل آلا و سایر آبزیان به سایت زدبازار مراجعه کنید.

آیا خواب زمستانی می تواند دلیل باشد؟ خیر اینگونه نمی باشد، دلیل آن تغذیه و ذخیره غذا در طول پائیز جهت زمستان است لذا در طول زمستان اردک ماهی کمتر به جانداران حمله کرده و در صورت تغذیه از موجودات مرده استفاده می کند و این دلیلی است که ماهیگیران در زمستان فقط از طعمه طبیعی و مرده استفاده می نمایند. اما عجیب ترین و جالب ترین حرکت این ماهی محل تخمریزی آن است که مناطقی کم عمق و با جریان بسیار آرام آب را در فصل بهار انتخاب می کند تا درعین حفاظت از تخم ها و در آینده بچه ها اکسیژن رسانی به شکل بهتری انجام بگیرد و این ماهی در طول تبدیل تخم به بچه ماهی بیست روزه از آنها مراقبت ویژه می کند. ماهی ماده در این مدت که به دوره تخمگذاری معروف است به یک موجود بسیار خطرناک تبدیل می گردد به هر حال دفاع از تخم ها برای این ماهی بسیار مهم است.

بعد از مدتی والدین زندگی مجردی خود را شروع کرده و محل تخم ریزی را رها نموده و به سمت مکان هایی چون دهانه رودها و باتلاق ها و جاهایی که می تواند از وجود بچه اردک ماهی های دیگر پر باشد برای تجدید قوا می روند و بچه ها کم کم پس از رشد بسته به اندازه طولی بدن و شرایط سنی به سمت عمق روانه می شوند. اردک ماهی برای صید به محل هایی می رود که در آنجا تجمع ماهی و موجودات قابل تغذیه زیاد باشد. بنابراین هر ماهی جهت تغذیه و پناه گرفتن به صخره ها و خزه ها و گیاهان زیر آب می رود در نتیجه این تجمع باعث فراهم نمودن شکارچیانی چون ماهی های سوف و پرندگان و حشرات ماهیخوار می گردد که برای اردک ماهی یک ولیمه مناسبی خواهند بود. شکارچی ماهی خود شکار یک ماهی چون اردک ماهی می گردد.

برخی مواقع شاهد پرش بچه ماهی ها به صورت یک فوج می باشیم که نشان دهنده حمله یک ماهی شکارچی چون اردک ماهی است. این ماهی بسیار به اکسیژن حساس است اما به دلیل داشتن استتار مناسب می تواند به سطح آب نزدیک باشد. این ماهی بسیار محتاط بوده و به آرامی حرکت کرده و در هنگام شکار به صورت برق آسایی حمله می کند. بار ها و بارها شاهد بوده ایم که هنگام حمله فرصت فکر کردن از ماهیگیر سلب شده و تنها تجربه و مهارت به کمک ماهیگیر می آید. حمله هایی که اردک ماهی انجام می دهد برخلاف قزل آلا ادامه مسیر ندارد و اردک ماهی در یک جا ثابت می ماند لذا نیاز به یک شوک دارد تا بتوان قلاب را درون دهان ماهی فرو کرد. بنابراین هر گونه تکان های نا به هنگام می تواند یک اردک ماهی باشد و تناه یک شوک ملایم نباز دارد.

اردک ماهی را می توان در فصل گرما در مناطق نسبتا کم عمق پیدا نمود و نیز در دهانه رودها به دریاها و رفته رفته وقتی که هوا سرد می گردد این ماهی به سمت مناطق عمیق مهاجرت می کند. در این مناطق کم عمق در فصل گرم میتوان اردک ماهی صید نمود اما اندازه آنها کوچک و معمولا یک اندازه اند و لی تعداد آنها بسیار اندک است. این ماهی در بین علفزارهای زیر آب که رنگ سبز روشن دارند مخفی شده که استفاده از یک طعمه شناور آبی برای او بسیار مطلوب است. معمولا مناطقی که کف آنها به رنگ سیاه دیده می شود دارای اردک ماهی های بزرگتری هستند ولی کمتر از جاهای دیگر ولی اردک ماهی های بزرگ کمتر به طعمه های متحرک حمله می کنند و بیشتر به طعمه های مرده و بزرگ حمله می کنند. کناره نیزار ها خصوصا در فاصله دومتری این نی های بلند اردک ماهی بسیار بیشتری دیده می شود خصوصا در مناطقی که دارای سایه هستند لذا به این دلیل است که نام دیگر اردک ماهی غاز لوله است (لوله به زبان شمالی یعنی نی) اما دقت کنید که در هنگام صید، ماهی را از محل نیها دور کنید تا باعث گیردادن قلاب شما در این نیزارها نگردند.

بهترین موقع صید اردک ماهی سپیده دم است و موقع گرگ و میش غروب و بدترین هنگام آن در وقت ظهر است. صید این ماهی در هوای بارانی مشکل است ولی در هوای ابری که هنوز باران نزده بسیار خوب می باشد. شما می توانید برای خرید اردک ماهی روی لینک آبی رنگ کلیک کند.

ماهیگیران اعتقاد دارند که شروع فصل صید اردک ماهی از اواسط شهریورماه تا اواسط آبان ماه است. این ماهی به هرچیزی ممکن است حمله کند حتی پاروی قایق چرا که بارها و بارها چنین اتفاقی افتاده است و اردک ماهی در شب به دلیل صدا و ارتعاش پارو به گمان طعمه زخمی به پارو حمله کرده و پارو را خراش داده است. بنابراین برخی ماهیگیران با یک فنجان واژگون ضرباتی را به سطح آب وارد می کنند تا توجه ماهی را به محل جلب کنند ولی خطر حمله اردک ماهی به دست ماهیگیر همچنان باقی خواهد بود.

اردک ماهی کوسه آب های شیرین :

یک گونه از ماهی های آب شیرین با نام لاتین ساکس را می توان نام برد که این گونه ماهیها جزو ماهیان شکارچی بوده و سیستم عصبی و هشداری در آنها بسیار شبیه است و نمونه آب شور آنها نیز دارای تنوع بسیاری است.

یک نمونه از این ماهی ها اردک ماهی است که با نام پایک یا ماسکی در نیمکره شمالی وجود دارد. اگر شما نواری را تصور کنید که از شمال قاره آمریکا به سمت اروپای مرکزی کشیده شده و سپس به سمت شمال ایران و روسیه باشد آب های موجود در این نوار دارای اردک ماهی می باشد. به این دلیل است که فقط در نیمه شمالی ایران اردک ماهی دیده می شود. ولی در شمال آمریکا تنوع این اردک ماهی در سه گونه متغیر است. پایک و ماسکی و تایگر ماسکی. در کشور ما فقط نوع پایک یا همان اردک ماهی وجود دارد.

اردک ماهی می توانند تا ۱۸۵ سانتیمتر در طول رشد نموده و وزنی معادل سی و پنج کیلو و به سنی معادل سی سالگی برسند در هر بار تخم ریزی معادل ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ تخم را در آب رها می نمایند. فصل جفت یابی این ماهی در اواخر پاییز است و فصل تخم ریزی در اوایل بهار می باشد. معمولا این ماهی به صورت جفت جفت از اوایل مهر ماه تا اواخر بهار را کنار هم و در یک محدوده مشخص به شعاع سه متر می توان یافت.

به این دلیل است که در فصل پاییز پس از صید یک ماهی می توان جفت دیگرش را در همان محل اول صید نمود یا جفت این ماهی به همراه ماهی صید شده مسافتی را حرکت می کند. به مدت بیست روز تا سی روز ماهی از نوزادان خود مراقبت کرده و از آن ها در برابر خطرات دفاع می کند. البته این کار فقط به اردک ماهی مربوط نیست و بیشتر انواع ماهی های شکارچی از خانواده ساکس ها از این غریزه تبعیت می کنند که معروفترین تیره آنها از نژاد سیچلایدها و ماهی با نام موزامبیک سیچلاید است که در صورت خطر نوزادان را در دهان خود جمع و مکان را همراه نوزادان به جای امن ترک می کند.

زمان مناسب جدایی والدین از بچه ها را می توان موقعی دانست که بچه ها شروع به خوردن یک دیگر می کنند. بله درست است، یک اردک ماهی می تواند یک اردک ماهی هم اندازه خود را ببلعد. هر اردک ماهی به ازای یک کیلو از وزن خود باید شش کیلو ماهی را ببلعد لذا در کنترل محیط زیست نقش مفیدی دارد.

تغذیه :

تغذیه این ماهی به خوردن ماهی ختم نمی شود و در جیره غذایی این ماهی انواع حشراتی چون سنجاقک و جراد و پرندگانی چون انواع آبچلیک و چرخ ریسک ها و فنچ ها و مرغابی ها و انواع دوزیستان چون سمندها و قورباغه ها و بی مهره گانی چون مارها و میگوها و خرچنگها که از سخت پوستان هستند و پستاندارانی چون موشها وجود دارد. این ماهی بی رحم به هر چیزی که قابلیت بلعیدن داشته باشد و از اندازه خودش بزرگ تر نباشد حمله میکند. نام های متعارف برای این ماهی اردک ماهی، شوک، ژیگال، چکاب، شوکه، شکاف، غازلوله، شاقولک است. برای آشنایی با اردک ماهی وصید این ماهی بهتر است اول با مکانیسم زیستی این ماهی حیرت آور بیشتر آشنا شویم. این ماهی از یک زیر دریایی پیشرفته هم مجهزتر است و و از هر لحاظ از ارجحیت بیشتری دارد. شما می توانید برای خرید ماهی تازه به سایت زدبازار مراجعه کنید.

اردک ماهی

شکل ظاهری :

اردک ماهی بدنی کشیده و باریک مانند دارد با باله هایی پهن و کوتاه که حرکت ماهی را کنترل شده و دقیق می کند و دم این ماهی بسیار قوی و مناسب حمله های بسیار سریع است. در شکل ظاهری این ماهی بسیار شبیه ماهی های شکارچی دریا چون باراکودا است و این دلیلی برای مهاجرت های طولانی و حملات سریع این ماهی می باشد. تراکم و تجمع باله ها به این ماهی امکان طی مسافت های طولانی را در زمان کوتاه می دهد.این ماهی همچون دیگر ماهی ها قدرت کنترل بر رنگدانه های پوست خود را دارد لذا می تواند بسته به عمق از تیرگی پوست خود بکاهد یا به آن بیافزاید. این ماهی از استتار فوق العاده بالایی برخوردار است و می تواند با محیط خود همسو شده و از قدرت استتار بسیار بالایی بهره گیرد. در ایران دو نمونه اردک ماهی پلنگی و ببری وجود دارد این تفاوت از خال های روی بدن این ماهی به وضوح قابل تشخیص است.

نوع پلنگی آن کمی مایل به نارنجی یا قهوه ای روشن بوده اما نوع ببری آن بیشتر مایل به طوسی نقره ای است و خطوط بدن این ماهی راه راه می باشد. در نمونه پلنگی آن بیشتر لکه های سفید در بدن دیده می شود و خطوط راه راه بسیار کمتر بوده یا وجود ندارند.

خط جانبی :

این ماهی نیز چون دیگر ماهی ها دارای خطوطی در دو طرف بدن است که به موازات هم و در امتداد طول بدن ماهی کشیده شده و این خطوط نسبت به کوچک ترین ارتعاشات و جریان های بسیار ضعیف الکتریکی حساس است.
همچنین می تواند میزان ترکیبات شیمیایی موجود در آب را تحلیل کرده و درعین حال ارتفاع ماهی را از سطح آب سنجیده و نقطه مکانی را به ماهی اطلاع می دهد.

ترکیب دهان و فکها :

اردک ماهی دارای دهانی پهن با دندان هایی متعدد در دو فک بالا و پائین است که طعمه را در دهان ثابت کرده و هر سو می کشد و در صورت نیاز به دونیم تکه می کند. زبان این ماهی نیز دارای دندان بوده و طعمه را به سمت آبشش ها و حلق هدایت می کند و لبه های داخلی اسکلت آبشش ها نیز دارای دندان هایی جهت خرد کردن طعمه می باشند و در نهایت دندان های حلقی طعمه را فشرده نموده و وارد معده می کنند. دهان این ماهی از نوع مرکب است تا در موقع لزوم بیش از حد باز شده و در صورت بسته بودن دهان و در هنگام حرکت بیشترین شکاف را در آب ایجاد نماید و از ممانعت آب بکاهد و در عین حال بو را به بهترین شکل وارد مجراهایی بویایی ماهی نماید. لایه محافظ آبشش ها دارای دو تیغه برنده در لبه ها است که در صورت گرفتن صحیح به دست آسیبی نمی رسانند.

منافذ حسی :

این منافذ بسیار ریز و زیاد در زیر فک ماهی به ماهی این امکان را می دهد تا ماهی دارای یک حس فوق العاده نسبت به دیگر موجودات باشد. این منافذ قدرت دریافت امواج الکتریکی را به ماهی داده و در عین حال ضمن حرکت بسیار سریع ارتفاع ماهی را از کف تعیین نموده و ماهی را از موانع احتمالی با خبر می کند . ولی این ها تمام کارایی این مرکز حسی نیست. چشم های این ماهی به گونه ای طراحی شده اند که اطراف و بالای سر ماهی را به خوبی قابل دید می نمایند. همچین منفذی سنسور مانند در زیر بدن این موجود قرار گرفته است. بعضی از موجودات چون میگوی آب شیرین و برخی از ماهی ها در میان گل و لای خود را مخفی می کنند و با کوچکترین حرکت از خود تیک های الکتریکی بسیار ظعیف ایجاد می کنند و این منافذ با دریافت این امواج به اردک ماهی امکان مکان یابی و تغذیه را می دهد و در حمله هایی که به موجودات انجام می دهد موقع باز کردن دهان و فاصله تا هدف را به ماهی اطلاع می دهد تا با ایجاد گرداب طعمه به درون دهان هدایت گردد.

پوست :

پوست این ماهی همچون دیگر همنوعان خود از فلس پوشیده شده ولی این پوست دارای لعابی است که ماهی را در برابر بیماری های پوستی محافظت می کند و در عین حال باعث افزایش سرعت ماهی در هنگام شنا می شود همچنین کارایی دیگر این لعاب حفاظت بدن ماهی از آب شور است. این ماهی فقط ساکن آب های شیرین نیست و گاهی جهت کوچ کردن یا فرار از سیلاب و یا تغییر مکان جهت تغذیه و تخمریزی وارد آب دریا شده و در آن مناطق مدتی را زندگی میکند و بعد وارد آب شیرین جهت تخمریزی می شود.

چشم ها :

چشم های اردک ماهی نیز همچون دیگر اعضای بدن این ماهی به شکلی پیچیده است که موجب کارایی بیشتر این ماهی به عنوان یک شکارچی باشد. نوع شکل و محل این چشم ها با دریافت بیشترین مقدار نور و همچنین تقویت آن و محل قرار گیری آنها که کمی متمایل به بالا و جلو است و شکل فک بالای ماهی که میدان دید وسیعی به ماهی می دهد از دیگر خواص مهم این ماهی است اما مهمترین نکته این است که این ماهی چگونه می تواند در آبهای شور هم به زندگی بپردازد؟ در زیر هر یک از چشمهای این ماهی یک لایه پرده شفاف وجود دارد که مانند یک پلک بوده و از سمت پائین به سمت بالا حرکت می کند و از چشم ماهی در مقابل آب شور و همچنین هنگام حمله به شکار از چشم این ماهی حفاظت می کند.

باله ها:

باله های اردک ماهی به شکلی در انتها تجمع یافته اند که حجم زیادی از آب را در هر حرکت دم جابه جا شده و باعث حرکت ماهی به جلو با مصرف کم انژی گردد. این ماهی برای نقل مکان های کوتاه و همچنین تغییر ارتفاع از دو جفت باله در زیر بدن خود بهره می گیرد.

دستگاه گوارشی:

دستگاه گوارشی این ماهی همچون دیگر ماهی های شکارچی از معده بسیار قوی و از غددی با ترشحات بسیار قوی جهت هضم طعمه ها می باشد و این معده به شکل طولی در شکم این ماهی با یک لایه از الیاف با مویرگ های بسیار زیاد خونی پوشیده شده که باعث ایجاد حرارت لازم جهت متلاشی نمودن الیاف شکار می گردد. روده این ماهی زیاد طولانی نبوده و لذا جذب بسیار خوبی ندارد و به همین دلیل است که موجوداتی چون میگوها از باقی مانده مدفوع این ماهی تغذیه می کنند.

بویایی:

بی دلیل نیست که نام این ماهی را کوسه آب های شیرین ءذاشته اند. این ماهی دارای بویایی بسیار قوی است که می تواند محل تجمع ماهی های را از فواصل بسیار دور حس کرده و همچنین از ورود ماهی به آب های آلوده جلوگیری نماید.

تکثیر وپرورش اردک ماهی ( Esox Iucius):

اردک ماهی معمولا یک ماهی شکارچی است که در دریاچه ها ومرداب های غنی از کپور ماهیان وحشی و گیاهان آبزی به سر می برد. اردک ماهی در استخر های پرورشی فقط تحت شرایط استثنایی تولید مثل می کند. نوزاد این ماهی را معمولا در مزارع پرورش نمی دهند بلکه آن ها را در آبهای طبیعی ذخیره سازی می نمایند.

تولید مثل سنتی :

تولید مثل اردک ماهی از دیر باز باصید ماهی بالغ از محل های تخم ریزی طبیعی آن وسپس مالش دادن شکم برای خروج تخم صورت می گرفته است. تخمک واسپرم در یک کاسه مخلوط وآب به آن اضافه می گردید. مدت نیم تا یک ساعت به تخم ها فرصت داده می شد تا متورم شود و سپس به تفریخگاه منتقل می شدند. معمولا تخم ها به نسبت ۶۰تا۷۰ درصد لقاح یافته که نتایج آن به چگونگی تخم ریزی طبیعی اردک ماهی بستگی دارد و همچنین فصل تخم ریزی ممکن است فقط چندین روز به طول انجامد و تعداد ماهیان مولد زنده هم در هر سال متفاوت ومتغیر است. شما می توانید برای خرید خاویار و سایر آبزیان به سایت زدبازار مراجعه نمایید.

رفتار تغذیه ای اردک ماهی:

اردک ماهی شکارچی بسیارزیرک وپرقدرتی است که با برخورداری از فکی قوی مسلح به دندانهای تیزوبرنده و قدرت دید بالا کمتر طعمه ای را هنگام شکار از دست می دهد و با توجه به رنگ و نقش و نگار استتاری پوستش در آب این ماهی را می توان به پلنگ آبهای شیرین تشبیه و ملقب کرد. این ماهی هم نوع خوار نیز بوده و به سایر اردک ماهیهای کوچکتر از خود نیز به عنوان طعمه حمله خواهد کرد. اردک ماهی در دوران لاروی و نوزادی از زئوپلانکتونها و لارو حشرات و بعد از رشد به طول 3 سانتیمتر از ماهی های کوچکتر از خود(گامبوزیا،نوزاد قورباغه ، حشرات آبزی ،لارو سنجاقک، لارو خرچنگ دراز آب شیرین ، ماهی مرواردید) وطی رشد ازماهی کلمه،شیشه ماهی،کولی ، سگ ماهی ،سس ماهی، مغارچین ،کاراس، سیم، قورباغه ها، خرچنگ دراز آب شیرین ومیگوها تغذیه کرده وبا بزرگتر شدن جثه به شکار پرندگان آبزی و موشهای آبی نیزمی پردازد.اوج تغذیه و شکار این ماهی بعد از فصل تولید مثل و تخم ریزی بوده و در ساعت بامدادی قبل و بعد طلوع آفتاب(از شفق تا ساعت 11 صبح) و هنگام عصر قبل و بعد ازغروب آفتاب است(2 ساعت قبل از غروب و یک ساعت بعد از غروب) و در صورت عدم موفقیت در شکار و تغذیه در این ساعات، طول شب تجسس مجدد جهت تامین غذا و شکار صورت خواهد گرفت.در رودخانه ها این ماهی بیشتر در مناطق عمیق و جریان ملایم و آرام برای خود قلمرو تعیین میکند وغالبا” جهت استتار درمناطقی که دارای پوشش گیاهی و موانع طبیعی باشند مستقر میشود.

بهترین روشهای صید ورزشی اردک ماهی :

برای صید ورزشی با تکنیکهای انتظاری چوب تلسکوپی یا چند تیکه نیمه سنگین(چوب کربنی چند تیکه یا تلسکوپی با اکشن 60 تا 120 و چرخ 2500 تا 4000  ونخ برایدlb 30 تاlb 50 ) سایز 28 تا 40) و منوفیلامنت سایز 35 تا  55 با تست مستقیم 8 تا 12 کیلوگرم مناسب است.

انتخاب طعمه های ایده آل نسبت به فصل:

درفصل بهار : گلدفیش و مغارچین ، گوشت قطعه شده با چیدمان ردیفی کولمه یا سس ماهی.

در فصل تابستان : کولی، کپورچه ،مروارید ماهی ،کولمه ، سگ ماهی های رودخانه ای و قورباغه.

در فصل پاییز : مغارچین، کولمه ، گلدفیش ، سگ ماهی های رودخانه ، کاراس.

در فصل زمستان : گوشت قطعه شده ماهی کفال یا کولمه .

نکات کلیدی در صید اردک ماهی:

طول ریسه منشعب و لیدر در ریسه اردک ماهی با توجه به استقرارریسه منشعب در بستر مابین 30 تا 55 سانتی متر ایده ال است و جنس نخ ریسه منوفیلامنت فلوروکربن یا براید روکش دار وبه نسبت سایز ماهی هدف با قدرت کشش lb30 تا 60lb مناسب است.بعضی ماهیگیران حرفه ای برای افزایش ضریب اطمینان در مقابل پارگی احتمالی لیدر توسط دندانهای برنده اردک ماهی از سیم بکسل روکش دار استفاده میکنند.

با توجه به نوع طعمه زنی طبیعی قلاب ساق بلند خاردار تیره یا مات و در بعضی از ریسه ها با توجه به تکنیک طعمه زنی قلاب ساق کوتاه بدون خار مناسب بوده و سایز متداول و مرسوم نسبت به سایز ماهی شماره 2 تا 8 می باشد .در مورد بکارگیری قلابهای سه شاخ نسبت به سایز ماهی هدف شماره 2 تا 6 مناسب است.

وزنه بکار گرفته شده در ریسه های کف خواب هم بصورت لغزنده و هم بصورت ثابت نسبت به طراحی ریسه قابل استفاده خواهد بود و نسبت به مسافت پرتاب و دبی آب از 60 گرم تا 110 گرم قابل نصب می باشد.

اردک ماهی در فصول صید (اواسط اردیبهشت ماه تا اواخرآذرماه) در رودخانه ها و سدها قابل صید است و بهترین راندمان صید ساعات بامدادی و طلوع و همچنین غروب آفتاب و با توجه به قدرت دید بالا و شب شکارچی بودن در طول شب نیز شرایط جهت صید محیا خواهد بود.درسدها و دریاچه ها در فصل بهار بخصوص اواسط اردیبهشت ماه اردک ماهی در نقاط کم عمق نوار ساحلی 1 تا 3 متر بیشترین راندمان صید را خواهد داشت و همچنین از اواسط مهرماه تا اواخرآبانماه نیز راندمان صید در عمق 2 تا 6 متر افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بهترین طعمه ها برای صید اردک ماهی نسبت به اولویت طعمه عبارت است از: گلدفیش(ماهی قرمز نوروز) ، ماهی مغارچین( سس ماهی )، کولمه، کولی رودخانه ای ، سگ ماهی های رودخانه ای ، قورباغه سبز مردابی و کپورچه . سایر طعمه ها در اولویت بعدی صید خواهند بود.

توجه داشته باشید این ماهی کیسه هوایی حساسی دارد و روزهایی که شرایط جوی پایدار است ( بخصوص فشار هوا ) جهت صید با روشهای انتظاری مناسب است و در صورت تغییرات ناگهانی جو مانند ابری شدن ، بارندگی شدید و وزش بادهای فصلی که بصورت ناگهانی رخ می دهد ، بعلت تغییر فشار هوا تغذیه نخواهد کرد.بنابراین بهترین زمان بندی برای یک ماهیگیری موفق در شرایط جوی پایدار(حداقل سه روز) شکل خواهد گرفت.

این ماهی بر خلاف ماهی سوف به اصوات وارتعاشات منعکس شده درخارج از محیط آبی و همچنین به حرکت های کنار ساحل حساس است بنابراین هنگام ماهیگیری بهتر است از لباسهای استتاری استفاده کنید و از حرکات اضافی و صحبت کردن با صدای بلند پرهیز کنید. همچنین این ماهی به انعکاس نورهای غیر طبیعی در آب واکنش منفی نشان می دهد، بنابراین در هنگام تاریکی هوا و شب ها از انعکاس نور چراغ های هد لایت در آب نیز بپرهیزید.

تجربه نشان داده است این ماهی هنگام به قلاب افتادن تا آخرین لحظه تلاش خواهد کرد تا خودش را از گرفتار شدن رها سازد و استفاده از چاک تضمین موفقیت در صید را افزایش خواهد داد . دقت داشته باشید که این ماهی پس از خروج از آب قادر است به شما آسیب جدی وارد کند و هرگز انگشتان و دست خود را به طرف دهان ماهی نبرید و حتما” قلاب را توسط انبرهای ویژه ماهیگیری از دهان ماهی خارج کنید و همچنین میتوانید از ابزارهای مانند اهرم لبگیرماهی (Lip Gripper ) نیزبرای مهار ماهی استفاده نمایید.

وزش باد در حدود 3 تا 8 متر در ثانیه مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی وزش بیشتر از 9 متر در ثانیه تاثیر منفی در صید خواهد گذاشت .روزهای گرم آفتابی ماهی بیشترشبها و ساعات صبحگاهی تغذیه خواهد کرد وبعد از طلوع آفتاب اردک ماهی ها با حرکت به نواحی پرعمق در طول روز و برخلاف سایر روزها حتی هنگام غروب نیز از راندمان صید پایینی برخوردار خواهد بود.

در صورت بکارگیری طعمه های زنده به جای مرده با تکنیک وریسه های تخصصی در رودخانه ها و خط ساحلی سدها و دریاچه ها چه به روش شناوری و چه به روش کف خواب ضریب موفقیت در صید به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

اسپینینگ آرام کشش با لوری و ماهی ژله ای:

در صید ورزشی اردک ماهی استفاده از لورهای شیرجه رو ( (Crankbait با تنظیم شیرجه در عمق های متغییر، بسیار پرکاربرد و مرسوم است و تکنیک استفاده از این طعمه ها بسیار ساده اما موثر است. پس از انتخاب طعمه مناسب و منطبق با عمق مکان مورد نظر پرتاب را انجام می دهیم و پس از مکث چند ثانیه ای شلی نخ را می گیریم و با سرعت کمی بیشتر از متوسط شروع به جمع کردن نخ و کشش طعمه میکنیم در این مرحله زبانک طعمه با توجه به نوع طراحی و جرم طمعه با شیرجه درعمق مشخص و با ایجاد حرکت ریتمیک، ماهی هدف را تحریک به حمله خواهد کرد.

درمورد استفاده از طعمه های ژله ای پس از پرتاب نسبت به عمق مکان و بستر مناسب، 5 الی 8  ثانیه مکث ابتدایی داشته باشین، سپس طعمه را ازنقطه استارت در بستربا یک ضربه شوک مانند بحرکت در بیاورید و تا ساحل با ریتم کشش نموداری ملایم و سرعت متوسط  ( 1 متر در 4 ثانیه) و بدون توقف به حرکت دربیاورید و هنگام حمله ماهی شوک ابتدایی را جهت جا افتادن مناسب قلاب در دهان ماهی هدف فراموش نکنید.

خلاصه مقاله :

خانواده : (اردک ماهیان)  Esocidae

نام علمی : Esox lucius (Linnaeus, 1758)

نام انگلیسی : common  Pike  northern pike

نام فارسی :  اردک ماهی، چکاب، شوک

پراکنش : حوزه جنوبی خزر، دلتای ولگا، اورال، کورا و دیگر رودها. بصورت محدود در قسمتهایی از خزر که شوری بسیار کمی دارند؛ نیز مشاهده شده است. چون این ماهی برای شکار کردن بین گیاهان مخفی می شود، وجود گیاهان آبزی برای زیستگاه آن ضروری است.

تغذیه : بیشتر از ماهی کاراس، گامبوزیا، قورباغه،خرچنگ دراز،شیشه ماهی، کفال سالینس، تیزه کولی و کولی تغذیه می کند .همچنین این ماهی از گونه های هم نوع خوار می باشد .

تولید مثل : زمان تخمریزی از بهمن تا فروردین در محلی پوشیده از گیاهان آبزی به خصوص نی، و آبی که دمای آنC° 14-8 باشد. میزان هماوری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 45-40 هزار عدد و حدود تغییرات 220000-7000 عدد است.

بهترین روش صید ورزشی: اولویت اول اسپینینگ و جیگینگ با انواع طعمه های مصنوعی و اولویت دوم تکنیکهای انتظاری .

بهترین طعمه ها برای صید: انواع بچه ماهی (کولمه، کولی ها ، مروارید ماهی،شیشه ماهی، کاراس و گلدفیش) و قورباغه.

بهترین زمان صید ورزشی : بهترین فصل صید اردک ماهی در رودخانه ها و تالابها اواسط شهریور ماه تا اواخرآبان ماه می باشد .