وی هشدار داد: هرگونه رهاسازی گونه‌ها باید با نظر کارشناسان محیط زیست باشد ضمن اینکه ضروری است از رهاسازی گونه‌های غیربومی و وارداتی یا پرورشی در زیستگاه‌های طبیعی اعم از خشکی، آب‌های داخلی، و دریاها جداً خودداری کنیم. گاهی رهاسازی و ازدیاد جمعیت یک گونه غیربومی منجر به انقراض گونه‌های بومی و با ارزش می‌شود.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: طول این ماهی در محیط‌های طبیعی و زیستگاه این ماهی طول بین ۱ تا ۴ متر و وزنی تا حداکثر ۱۳۰ کیلوگرم می‌رسد و این باعث می‌شود بزرگترین گونه ماهی در آمریکای شمالی باشد که تقریبا تمام وقت خود را در آب شیرین می‌گذراند و دارای رژیم غذایی متنوعی می‌باشد و حتی می‌تواند پرندگان کوچک را نیز شکار کند.

ایسنا نوشت:معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: صیاد خوزستانی پس از صید، با استفاده از تجربه و شناخت از ماهیان، گونه غیر بومی و مهاجم ماهی سر سوسماری را شناسایی کرد و به اداره محیط زیست شهرستان اطلاع داد.

لازم بذکر است، ماهی سر سوسماری بزرگترین نوع از بین هفت گونه شناخته شده گار است که دارای بدنی به شکل اژدر و رنگ قهوه‌ای زیتونی و دارای پوسته‌های براق است. ماهی‌های سرسوسماری، ماهی‌هایی هستند که بدن آن‌ها به شکل یک استوانه بلند است و سر آن‌ها همراه با فک کشیده و دندان‌های سوزنی مانند، روی بدنشان قرار گرفته است.