گربه ماهی آبی بزرگترین گونه گربه ماهی در ایالات متحده است و بومی حوضه های رودخانه می سی سی پی، میسوری، اوهایو و ریو گراند است. بزرگ‌ترین نمونه‌ای که تا کنون صید شده است، در مرز ویرجینیا-کارولینای شمالی بوده است که ۱۴۳ پوند وزن داشته است. آنها به دلیل جثه خود یک ماهی ورزشی محبوب هستند و برای ماهیگیری تفریحی در سراسر ایالات متحده شناخته شده اند.

گربه ماهی آبی گونه های مختلفی از جمله کرم ها، صدف ها، حشرات، قورباغه ها، ماهی های کوچکتر و سخت پوستان را شکار می کند. آن‌ها بافت‌های حسی روی هالتر و پوست سبیل‌مانند خود دارند که به گربه‌ماهی اجازه می‌دهد طعمه را با «چشیدن» آب در نزدیکی خود تشخیص دهد.

ماده ها می توانند بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تخم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تولید کنند که هم ماده ها و هم نرها درجاتی از مراقبت را پس از تخم ریزی بر عهده می‌گیرند. به گزارش Animal Diversity Web، گربه ماهی نر پس از بارور کردن تخم‌ها، ماده را مجبور می‌کند از لانه دور شود، جایی که او تخم‌ها را سازمان‌دهی و محافظت می‌کند.

گربه ماهی آبی توسط انواع پرندگان دریایی و همچنین اعضای گونه خود شکار می شود. آنها بر روی برخی از باله های خود خارهای ویژه ای دارند تا از خود در برابر شکارچیان محافظت کنند که می توانند سموم را به شکار کننده آنها تزریق کنند.